Narzędzia pneumatyczne, czyli to, co przyda się w każdym warsztacie

Każdy kto prowadzi warsztat, czy choćby wykonuje różne prace mechaniczne przy samochodzie amatorsko wie, jak bardzo potrzebne są odpowiednie narzędzia. Dzięki nim wykonywanie wielu prac staje się znacznie prostsze i mniej czasochłonne, a nieraz w ogóle jest możliwe.

Z pewnością do narzędzi stosowanych i bardzo potrzebnych w warsztatach mechanicznych , należą narzędzia pneumatyczne, czyli do działania wykorzystujące powietrze, bądź tez służące do jego rozprowadzania. Podstawowymi są różnego rodzaju pistolety do pompowania i przedmuchiwania. Pozwalają one na szybkie i łatwe napompowanie kół, a dołączony do nich najczęściej cyfrowy lub wskazówkowy manometr pozwala na bieżąco kontrolować ciśnienie. Takie pistolety są również nieodzowne podczas przeprowadzania różnego rodzaju prac konserwacyjnych i czyszczących. Dzięki nim można w bardzo łatwy sposób pozbyć się zanieczyszczeń nawet w trudno dostępnych miejscach. Pistolet do przedmuchiwania z odpowiednią końcówką może posłużyć chociażby do przedmuchiwania dysz gaźnikowych.

Oprócz urządzeń służących do przedmuchiwania i pompowania przydatne będą również klucze pneumatyczne, dzięki którym można sprawnie i bez wysiłku odkręcać i zakręcać śruby. Klucze takie są wręcz niecenione, kiedy chce się szybko wymienić koła w samochodzie. Muszą to być oczywiście klucze o odpowiedniej mocy, a bardzo dobrym rozwiązaniem jest również możliwość płynnej regulacji mocy i obrotów. W zastosowaniach, gdzie istnieje konieczność dostania się do trudnodostępnych miejsc, bardzo przydatne mogą okazać się pneumatyczne klucze kątowe.

Inna grupa przydatnych narzędzi pneumatycznych są odpowiedniki elektronarzędzi, takich jak piła, wiertarka, czy szlifierka. Narzędzia pneumatyczne są często dużo lżejsze i wygodniejsze w operowaniu. Powinny one jednak mieć płynna regulację mocy pozwalająca na uzyskanie parametrów odpowiednich do wykonywania pracy. Tego typu narzędzia będą bardzo przydatne w obróbce różnego rodzaju elementów metalowych, takich jak na przykład blachy w karoserii samochodowej. Warto przy wyborze takich narzędzi zwrócić również uwagę na ergonomię ich użytkowania oraz na to, żeby generowały jak najmniej hałasu, dzięki czemu możliwe będzie zmniejszenie oddziaływania na samych pracowników obsługujących urządzenia, jak i na osoby przebywające w najbliższym otoczeniu. To wszystko zapewni wybór urządzeń dobrego producenta.

Powiązane artykuły