Nóż do punktowania tworzyw sztucznych - najlepszy sposób na cięcie arkuszy materiałów

W zeszłym tygodniu przeczytałem "how-to", w którym było napisane, że należy używać tępej żyletki do drapania i cięcia plastikowych materiałów. Przypuszczam, że mogę zrozumieć skąd wzięło się to zalecenie, ale jest ono błędne. Do nacinania plastikowych arkuszy w celu ręcznego rozdzielania, nic nie pobije noża do nacinania plastiku.

Wyjaśnienie: metoda "score and snap" może być używana tylko do tworzenia kontrolowanych przerw w niektórych tworzywach sztucznych, takich jak akryl, styren i laminaty budowlane. Wiele tworzyw sztucznych nie może być punktowanych i zatrzaskiwanych i muszą być cięte innymi metodami. W razie wątpliwości należy skonsultować się z dostawcą tworzyw sztucznych.

Oto jak działa punktowanie arkusza plastiku:

Reklama googletag.cmd.push(function() { googletag.display("top-content-ad-slot"); });

  1. Wyznacz linię cięcia. Za pomocą liniału i noża do punktowania wytnij wąski i płytki rowek w cienkich plastikowych arkuszach (np. 1/8″ akryl). (Grubsze arkusze plastiku mogą wymagać cięcia w inny sposób.) Wykonaj kilka przejść, aby pogłębić rowek, jeśli to konieczne. Umieść arkusz plastiku, stroną z rowkiem do góry, na twardej krawędzi, takiej jak blat stołu, tak aby rowek wystawał nieco poza krawędź. Opcjonalnie: Zacisnąć płaski blok nad arkuszem, najlepiej z twardą krawędzią, jak również Wygiąć występ szybkim i równomiernym ruchem. *SNAP*. Rowek pogłębi się, a pęknięcie rozejdzie się po całej grubości blachy, rozdzielając ją na dwa kawałki o prostych i względnie czystych krawędziach.

Proces jest podobny jak przy cięciu szkła, ale w przypadku plastiku zwykle można wykonać kilka przejść nożem do punktowania.

Punktowanie może być wykonane przy pomocy ostrzy noża kuchennego i innych tego typu narzędzi, ale ostrze punktujące jest naprawdę najlepszym sposobem na wykonanie tego zadania.

Istnieją trzy główne typy noży do punktowania tworzyw sztucznych:

  • Jednorazowy nóż użytkowy o stałym ostrzu Chowany nóż

Mogą występować niewielkie różnice w konstrukcji, ale noże punktujące - przynajmniej te, których używałem - wszystkie posiadają trójkątne ostrza z mocnymi punktami. Możesz zobaczyć zaostrzone krawędzie, ale to płaska wewnętrzna strona ostrego ostrza jest głównie używana do punktowania.

Płaskie zaostrzone krawędzie są używane do usuwania zadziorów lub czyszczenia świeżo oddzielonych krawędzi.

Jednorazowy nóż do punktowania z tworzywa sztucznego

Te niedrogie noże do punktowania można zazwyczaj znaleźć w centrach zaopatrzenia w tworzywa sztuczne. Ostrza są trochę za cienkie, ale są tanie i szeroko dostępne.

Nóż do punktowania z tworzywa sztucznego o stałym ostrzu

Nóż z ostrzem stałym Stanleya 10-519 jest wyposażony w standardowy, nie wysuwany nóż z ostrzem stałym i plastikowym ostrzem 11-942. Konstrukcja ta działa świetnie, ale trudno znaleźć takie połączenie, a ostrza zamienne są jeszcze trudniejsze. Istnieje stosunkowo nowa, identycznie wyglądająca wersja Stanley Bostitch, ale jeszcze jej nie wypróbowałem.

Ja swoje trzymam w oryginalnej plastikowej karcie do prezentacji, ponieważ ostrze jest dość ostre i wystaje bez żadnej ochrony. Warto o tym pamiętać.

Jeśli masz już nóż o stałym ostrzu, ostrza Stanleya mogą być zabezpieczone w taki sam sposób jak zwykłe ostrza noży użytkowych.

Niektóre noże o stałym ostrzu są jednoczęściowe, takie jak Hyde 45730 (przez Amazon).

Wyciągany plastikowy nóż do punktowania

Chowane plastikowe noże do punktowania, takie jak ten Olfa PC-L, są dobrym kompromisem pomiędzy sztywnością a wygodą. Wymienne ostrza są szeroko dostępne, a Stanley produkuje teraz nową rękojeść noża (model STHT10192), która jest kompatybilna z wymiennymi ostrzami Olfa PB-800.

Powiązane artykuły