Przechowywanie kluczy dynamometrycznych i 7 rzeczy, które warto wiedzieć o swoich kluczach dynamometrycznych

Przechowywanie kluczy dynamometrycznych i inne podstawy, o których mogłeś zapomnieć.

Wróćmy do podstaw.

Istnieje zasadniczo 8 podstaw, które powinien znać każdy użytkownik kluczy dynamometrycznych. Te 8 podstaw:

    Przedłużają żywotność narzędzi, oszczędzając pieniądze.Usprawniają pracę, zwiększając produktywność.Zwiększają bezpieczeństwo, zmniejszając liczbę urazów w miejscu pracy.

Z biegiem lat pracy, czasami popadamy w rutynę, która odbiega od tych najlepszych praktyk.

Zapoznaj się z nimi i pracuj mądrzej.

1. Ogranicz kliknięcia

Większość użytkowników pozwala kluczom dynamometrycznym na wielokrotne klikanie. To faktycznie stosuje dodatkowy moment obrotowy do śruby, co powoduje przekroczenie zalecanego napięcia.

Płynne, zdecydowane i stabilne klikanie jest najlepszą praktyką dla klucza dynamometrycznego. Kiedy usłyszysz kliknięcie, pozwól mu na to.

2. Praca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara

Wiele kluczy dynamometrycznych wskazuje wyłącznie kierunek zgodny z ruchem wskazówek zegara.

Użytkownicy powinni zawsze sprawdzić specyfikację klucza dynamometrycznego przed użyciem go na gwincie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby upewnić się, że narzędzie jest odpowiednie i zapobiec utracie kontroli nad momentem obrotowym.

Przykłady narzędzi dynamometrycznych, które działają przeciwnie do ruchu wskazówek zegara obejmują:

    Te klucze z kontrolą kąta od Stahlwille.Te mechaniczne klucze dynamometryczne od Stahlwille.Te elektromechaniczne klucze dynamometryczne, również od Stahlwille.

3. Przechowywanie kluczy dynamometrycznych. Nie lenić się!

Regularnie używany klucz dynamometryczny nie musi być zwijany z powrotem. Jeśli zamierzasz przechowywać klucz dynamometryczny dłużej niż kilka tygodni, zawsze nawijaj go na najniższą skalę (

nigdy do zera)

.

Przechowywanie w pełni obciążonego klucza dynamometrycznego może spowodować osadzenie się sprężyny, co z czasem ją osłabi. Jeśli jednak całkowicie odciążysz sprężynę do ustawienia zerowego, inne elementy klucza mogą się nieco poruszyć. A w świecie momentów obrotowych, trochę to dużo. Ponowne ściśnięcie sprężyny spowoduje zmianę orientacji tych elementów, co wpłynie na dokładność.

4. Regulowane klucze dynamometryczne powinny trzymać się standardów producenta

Producenci zawsze podają wymagany moment obrotowy dla danego elementu wyposażenia. Ważne jest, aby przestrzegać tych poziomów podczas regulacji klucza dynamometrycznego w terenie.

Pamiętaj, aby zawsze ustawiać klucz w górę skali do wymaganej wartości momentu obrotowego, aby zapewnić dokładne ustawienie.

5. Zablokować!

Powtarzalne prace często prowadzą do nieostrożnych błędów.

Łatwo jest przypadkowo zmienić ustawienia na kluczu dynamometrycznym podczas pracy. Zawsze stosuj blokadę ustawienia, jeśli Twój klucz dynamometryczny jest w nią wyposażony.

    Wszystkie narzędzia dynamometryczne firmy Stahlwille posiadają funkcję blokady regulacji.

6. Odkręcanie za pomocą kluczy dynamometrycznych.

Większość kluczy dynamometrycznych może być używana do odkręcania, o ile operator nie przekroczy maksymalnego momentu obrotowego.

Jeżeli jednak śruba zacina się, nawet przy maksymalnym momencie obrotowym klucza, należy zmienić narzędzie na inne. Przekroczenie maksymalnego momentu obrotowego podczas luzowania śruby może wpłynąć na dokładność klucza, powodując problemy w późniejszym użytkowaniu.

Jeśli masz pod ręką inne narzędzie, prawdopodobnie bezpieczniej (i prawie tak samo szybko) będzie je zmienić.

7. Używanie oznaczonych punktów obciążenia dla uzyskania dokładnych wyników

Większość narzędzi dynamometrycznych jest zależna od długości, a nawet posiada oznaczony punkt obciążenia na rękojeści.

Dlaczego więc go nie używasz?

Większość operatorów tego nie robi, więc nie jesteś sam. Jednak dokładny moment obrotowy wymaga, aby Twoja ręka znajdowała się w oznaczonym punkcie obciążenia.

Jeśli nie używasz zaznaczonego punktu obciążenia, kalibracja klucza dynamometrycznego będzie nieprawidłowa i nie zastosujesz właściwego momentu obrotowego do śruby.

Wyśrodkuj rękę na znaku i trzymaj ją tam.

8. Wysuwanie uchwytu.

Nie rób wszystkiego na sposób Red Green.

Nigdy nie nakładaj rurki lub innego rodzaju przedłużenia na uchwyt klucza dynamometrycznego. Taki prowizoryczny dodatek uszkodzi narzędzie i zaburzy dokładność.

Do tego dochodzi jeszcze problem bezpieczeństwa. Narażasz się na ryzyko stosując takie "ulepszenie" o niskim stopniu zaawansowania technologicznego. Więc po prostu nie rób tego.

Profesjonaliści w górnictwie, petrochemii, energetyce wiatrowej, off road i inni wykonawcy ufają Ultra Torq, aby dostarczać wysokiej jakości narzędzia i niezawodne porady za właściwą cenę.

Te podstawy powinny sprawić, że wrócisz do bezpieczniejszego, bardziej produktywnego i ekonomicznego miejsca pracy.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać następny zestaw narzędzi do modernizacji.

Powiązane artykuły