Narzędzia pneumatyczne do różnych zastosowań

pneumatyka tarnówNarzędzia pneumatyczne maja bardzo szerokie zastosowanie. Mogą one być używane na przykład w zastosowaniach mechanicznych, czy tez w budownictwie. W zastosowaniach mechanicznych przydatne będą na przykład klucze pneumatyczne, czy też szlifierki lub piły. W zastosowaniach budowlanych mogą być dać się choćby wiertarki, czy młoty udarowe. Jeżeli narzędzia będą odpowiednio dobrane, głównie pod względem mocy, to doskonale sprawdza się one w określonych zastosowaniach.

Oprócz odpowiedniej mocy narzędzi, trzeba zadbać również o to, żeby były to narzędzia producentów, którzy gwarantują dobra jakość wykonania. Takie można znaleźć w dobrych sklepach narzędziowych. Jakość wykonania jest ważna z kilku powodów i dotyczy ona nie tylko samego narzędzi, ale również akcesoriów, takich jak chociażby węże dostarczające powietrze.

Dobra jakość wykonania urządzenia z pewnością pozytywnie odbija się na jego żywotności,. Wykonanie z dobrych materiałów oraz odpowiednia konstrukcja sprawiają, że nawet bardzo intensywne użytkowanie narzędzia, które przy profesjonalnych zastosowaniach ma miejsce bardzo często, nie powoduje jego zbyt wczesnego zużycia. Ponadto solidna konstrukcja oraz dobre zamocowanie węzy zapobiega niebezpieczeństwu, jakie może wywołać wysokie ciśnienie sprężonego powietrza. Oczywiście nic nie zastąpi przestrzegania zaleceń producenta co do właściwej eksploatacji maszyny oraz przestrzegania zasad BHP.

Urządzenie pneumatyczne powinno być również ergonomiczne oraz nie generować zbyt dużo hałasu. Tego ostatniego nie da się co prawda wyeliminować i nawet najlepiej skonstruowane urządzenie będą go wytwarzać, ale wiadomo, ze im mniejszy jego poziom tym lepiej dla pracownika i otoczenia. Ważne jest tu również stosowania środków ochrony osobistej typu nauszniki. Jeżeli chodzi o ergonomię, to narzędzie powinno być możliwie lekkie oraz wygodne w trzymaniu i operowaniu nim, co znacznie zmniejszy poziom zmęczenia osoby, która go używa.

Jeszcze jednym, ale bardzo istotnym aspektem jest energooszczędność urządzenia. Chociaż nie jest ono napędzane bezpośrednio energia elektryczną, ale przez sprężone powietrze, to jednak do wytworzenia tego ostatniego sprężarka musi zużyć określona ilość energii, za którą trzeba oczywiście zapłacić. Im więc urządzenie pneumatyczne, obojętnie, czy będzie to klucz pneumatyczny, czy też młot udarowy, tego powietrza zżywa, tym lepiej.

 

Powiązane artykuły