Przygotuj swój system sprężonego powietrza na zimę: Część 1

Przygotowanie systemu sprężonego powietrza do zimy wymaga czasu. Należy podjąć wiele kroków, a najlepiej zacząć odpowiednio wcześnie. Mimo że zima oficjalnie zaczyna się dopiero 22 grudnia, teraz jest czas, aby upewnić się, że system poradzi sobie z nadchodzącymi miesiącami i mroźną pogodą, która je przyniesie.

Jest to pierwsza część trylogii poświęconej przygotowaniu systemu sprężonego powietrza do zimy. Dziś skupimy się na kwestiach konserwacji. Chociaż jest to praktyka stosowana przez większość operatorów przez cały rok, staje się ona szczególnie ważna w okresie przygotowań do zimniejszych miesięcy.

Oprócz regularnej konserwacji operatorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie, aby zagwarantować, że ich system sprężonego powietrza jest gotowy na nadejście zimy.

Sprawdzenie spustów pod kątem wadliwego działania

Sprawdzić, czy w odpływach nie ma niedrożności lub niewydolności. Nieprawidłowo działający spust może być przyczyną poważnych problemów, gdy spadną temperatury. W pomieszczeniach sprężarek, które nie są ogrzewane, niewłaściwie odprowadzony kondensat może zamarznąć i zatkać filtr. Jeśli syfon spustowy pozostanie otwarty, może to spowodować przedostanie się zimniejszego powietrza do strumienia sprężonego powietrza, wprowadzając wilgoć i inne cząstki stałe. Należy pamiętać o sprawdzaniu spustów w urządzeniach systemu powietrza, w tym w dyszach, odbiornikach i filtrach.

Konserwacja filtrów powietrza

Filtry powinny być regularnie sprawdzane pod kątem zatkania lub innych problemów. Zatkane filtry nie usuwają wszystkich zanieczyszczeń ze strumienia powietrza, co może prowadzić do jego zanieczyszczenia. Mogą one powodować niepotrzebne spadki ciśnienia, które obniżają ciśnienie końcowe, powodując, że cały system pracuje ciężej i zużywa więcej energii.

Lokalizacja i naprawa nieszczelności

Nieszczelności mogą odpowiadać nawet za 25 procent zużycia sprężonego powietrza. Identyfikacja i naprawa nieszczelności może przynieść ogromne oszczędności. Niektóre większe nieszczelności można usłyszeć podczas spaceru po systemie, ale większość z nich jest zbyt mała, aby je wykryć bez sprzętu monitorującego. Warto zainwestować w audyt sprężonego powietrza, aby zlokalizować i usunąć nieszczelności, co pomoże utrzymać wydajność i efektywność systemu przez zimę.

To są pierwsze kroki, które należy podjąć podczas zimowania systemu sprężonego powietrza. W przyszłym tygodniu zapraszamy do zapoznania się z częścią drugą dotyczącą utrzymania wydajności systemu sprężonego powietrza przez całą zimę.

Powiązane artykuły