Od winogron do kieliszka: Sprężone powietrze i rozwiązania gazowe dla zastosowań w winiarstwie

Wino i Walentynki to często idealna para, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad sprzętem, który produkuje Twoją ulubioną mieszankę? W związku z tym, że Walentynki są tuż za rogiem, odkrywamy, w jaki sposób generatory azotu, sprężarki powietrza i dmuchawy są prawdziwymi MVP stojącymi za winem, które właśnie pijesz.

Winiarstwo bez korka!

Sprężarki, generatory azotu i dmuchawy odgrywają kluczową rolę w zastosowaniach związanych z produkcją wina. Przykłady obejmują:

  • Sprężarki powietrza pomagają wprowadzić tlen do wina, co pozwala mu oddychać i zmięknąć, zanim zostanie przeniesione do butelek. Sprężarki są również niezbędne do utrzymania wody z dala od przewodów!
  • Sprężarki dostarczają powietrze pod ciśnieniem, które jest odpowiedzialne za przenoszenie wina z beczki do butelki, natomiast generatory azotu dostarczają azot, który usuwa tlen z butelki z winem - zapewniając w ten sposób świeżość wina.
  • Etykiety są przyklejane do butelek z winem za pomocą sprężonego powietrza.
  • Gazowy azot (dostarczany przez generator azotu) jest wprowadzany do wina w postaci niezwykle drobnych pęcherzyków, co pomaga usunąć rozpuszczony tlen. Szczególny wpływ tej operacji na wino zależy od tego, czy mieszanka jest czerwona czy biała.
  • Bye bye, grape-stomping! Sprężarki współpracują ze zgniataczem winogron i pęcherzem powietrza, aby wykonać dawniej uciążliwe zadanie zgniatania i tłoczenia winogron. Po załadowaniu prasy winogronami zgniatacz winogron (zasilany sprężonym powietrzem) nadmuchuje jedną stronę pęcherza, aby wycisnąć sok z winogron; następnie pęcherz jest ponownie nadmuchiwany, aby sok wypłynął przez otwory wentylacyjne.
  • Niektóre większe winiarnie mają możliwość oczyszczania ścieków na miejscu, a wiele z nich stosuje metodę napowietrzania z wykorzystaniem koła łopatkowego, która charakteryzuje się nierównomiernym stężeniem tlenu. Jednak systemy dmuchaw zintegrowane z membranami, wyposażone w technologię VSD i czujnik tlenu rozpuszczonego są lepszymi rozwiązaniami w zakresie oczyszczania ścieków.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach w zakresie sprężonego powietrza i gazu dla winiarstwa? Odwiedź naszą stronę www.atlascopco.com/winesolutions lub skontaktuj się z nami tutaj.

Powiązane artykuły