Odzyskiwanie ciepła sprężarki, oszczędność energii

Poniżej znajduje się fragment artykułu Energy recovery offers ways to reduce compressor heat, opublikowanego w kwietniowym wydaniu magazynu Plant Engineering. Autorem artykułu jest Brian Blum z firmy Atlas Copco, CTS Optimization Marketing, Department of Energy - Airmaster+.

Sprężarki powietrza są kluczowym elementem w wielu zastosowaniach produkcyjnych i przetwórczych we wszystkich gałęziach przemysłu. Chociaż ciągłe postępy w projektowaniu i pakowaniu pomogły znacznie zwiększyć efektywność energetyczną dzisiejszych sprężarek powietrza w porównaniu z poprzednimi generacjami, faktem pozostaje, że tylko niewielka część energii elektrycznej, około 10% do 15%, jest faktycznie dostarczana jako energia sprężonego powietrza. Pamiętajmy, że koszt energii elektrycznej zużywanej do zasilania sprężarek powietrza może wynosić nawet 40% rachunku za energię elektryczną zakładu.

Rozważ poniższe scenariusze i określ, czy każde z nich odnosi się do Twojego systemu sprężonego powietrza:

  • System jest regularnie i na bieżąco konserwowany przez profesjonalnych serwisantów.
  • System został niedawno zmodernizowany w celu zastosowania najnowszej technologii sprężarek.
  • System odzyskuje od 50% do 94% energii wejściowej w postaci gorącego powietrza lub wody.

Jeśli na jedno lub więcej pytań odpowiedziałeś "nie", być może w Twoim systemie sprężonego powietrza istnieją możliwości zwiększenia efektywności energetycznej. Wydaje się, że każdego dnia pojawia się nowy produkt lub technologia, która obiecuje być szybsza, lepsza i bardziej efektywna niż kiedykolwiek. Jeśli celem jest zwiększenie efektywności energetycznej systemu sprężonego powietrza poprzez zmniejszenie ilości energii potrzebnej do wytworzenia produktu końcowego, to być może nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok od efektywności energetycznej do odzysku energii.

Pełny artykuł można przeczytać na stronie internetowej Plant Engineering: Odzysk energii oferuje sposoby redukcji ciepła sprężarek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odzyskiwaniu energii, skontaktuj się z nami lub zostaw komentarz poniżej.

Powiązane artykuły