Cechy dobrych narzędzi pneumatycznych

dobre narzędzia pneumatyczneWażne w wyposażeniu każdego profesjonalnego warsztatu są odpowiednie narzędzia. W warsztacie mechanicznym szczególnie przydatne są różnego rodzaju narzędzia pneumatyczne. Dzięki nim można wiele prac wykonać sprawniej i szybciej, a jednocześnie nie trzeba w nie wkładać zbyt dużego wysiłku. Narzędzia pneumatyczne stosowane w warsztatach mechanicznych mogą być różne.

Do niech zaliczają się miedzy innymi wszelkiego rodzaju klucze pneumatyczne, młoty udarowe czy też pneumatyczne odpowiedniki elektronarzędzi takich, jak piły, wiertarki, czy szlifierki. Oczywiście w każdym z tych rodzajów narzędzi znajdziemy jeszcze poszczególne typy różniące się parametrami, a ich właściwy dobór będzie miał kluczowe znaczenie dla tego, czy narzędzie spełni właściwie swoje zadanie. Potrzeby warsztatów są różne, dlatego tez ważne jest, żeby dostawca takich narzędzi posiadał bardzo szeroki asortyment. Oprócz samych narzędzi potrzebne będą również sprężarki i cały związany z nim i osprzęt. Dzięki nim będzie można zapewnić odpowiednią ilość powietrza o odpowiednim ciśnieniu, tak aby wszystkie narzędzia działały prawidłowo.

Do najważniejszych parametrów, jakie bierze się pod uwagę przy wyborze narzędzi pneumatycznych należą: moc, moment obrotowy ,prędkość (np. liczba obrotów, czy cykli posuwu na minutę w zależności od typu narzędzia), ilość zużywanego powietrza (wyrażana w litrach na minutę) oraz znamionowe ciśnienie robocze, czy też generowany hałas.

Narzędzia pneumatyczne służące do profesjonalnych zastosowań powinny też być wytrzymale , a jednocześnie ergonomiczne, czyli dobrze leżeć w ręce oraz nie mieć zbyt dużej wagi, tak aby operowanie nimi nawet przez większość zmiany roboczej nie było dla pracownika zbyt uciążliwe. Dlatego też warto zaopatrywać się w narzędzia dobrej jakości, które zapewniają zarówno wysoką niezawodność, jak i ergonomia użytkowania. Dodatkowo wybierając dobrej klasy narzędzia można też liczyć na długi okres gwarancyjne oraz profesjonalne usługi serwisowe. Oczywiście ważne jest tu, aby narzędzi używać zgodnie z ich przeznaczaniem i parametrami znamionowymi, do pracy przy których zostały zaprojektowane. Należy na przykład unikać podawania do narzędzia zbyt wysokiego ciśnienia. Dlatego też same sprężarki i osprzęt taki jak reduktory ciśnienia również powinny być sprzętem wysokiej jakości. Warto wiec w jedno i drugie, czyli narzędzia i sprężarki do nich zamawiać u jednego sprawdzonego dostawcy.

Powiązane artykuły