Narzędzia zasilane powietrzem

młot udarowyNarzędzia stosowane w warsztatach mogą być różne. Wiele z nich to narzędzia ręczne bądź też elektryczne, ale niemało jest też narzędzi pneumatycznych. Cześć z nich to odpowiedniki narzędzi zasilanych prądem elektrycznym.

Do bardzo powszechnie stosowanych narzędzi pneumatycznych należą klucze pneumatyczne. Dzięki ich odpowiedniemu momentowi obrotowemu, a wiec możliwej do wygenerowania mocy, możliwe jest uzyskanie odpowiedniej siły, która umożliwi łatwe odkręcenie nawet silnie dokręconych śrub lub też szybkie i sprawne ich zakręcenie. Istnieją różne rodzaje kluczy pneumatycznych, w tym klucze kątowe pozwalające na dostęp nawet do tych miejsc, gdzie zwykłym kluczem pneumatycznym trudno byłoby dojść. Warto więc wyposażyć się w obydwa rodzaje tych kluczy, czy też ogólnie rzecz biorąc w różne typy narzędzi, dzięki czemu żadna sytuacja nie będzie zaskoczeniem, a każda praca możliwa do wykonania.

Innym rodzajem narzędzi pneumatycznych, nie tyle napędzanych powietrzem, ale raczej rozprowadzających je lun wykorzystujących ciśnienie do rozprowadzenia cieczy, takiej jak lakier są pistolety do pompowania i przedmuchiwania oraz pistolety lakiernicze. Te pierwsze maja bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale przydadzą się praktycznie każdemu kto posiada samochód do sprawnego napompowania kół. Ponieważ są one często zintegrowane z manometrem, regularne kontrolowanie ciśnienia podczas pompowania nie powinno stanowić problemu. Pistolety lakiernicze umożliwiają z kolei nakładane równych warstw lakieru oraz umożliwiają dobór strumienia farby. Powinny one być ergonomicznie dość łatwe w operowaniu nimi, aby nakładanie lakieru było rzeczywiście równomierne.

Powszechnie stosowane są również narzędzia pneumatyczne będące odpowiednikami elektronarzędzi. Wśród nich można wymienić wkrętarki, wiertarki, piły, młoty udarowe, czy szlifierki. Tu, podobnie jak w przypadku kluczy pneumatycznych ważne jest branie pod uwagę takich parametrów jak moment obrotowy, moc, czy prędkość obrotowa, albo ilość cykli posuwu na minutę. Urządzenia te powinny generować możliwe jak najmniej hałasu oraz pobierać jak najmniej powietrza., bo te choć darmowe, wymaga energii elektrycznej do sprężania, a ta jest już oczywiście płatna. Urządzenia o dobrych parametrach i dużej trwałości będą się jednak z pewnością spisywać dobrze, nawet przy intensywnej eksploatacji.

Powiązane artykuły