Narzędzia pneumatyczne dla mechaników, lakierników i budowlańców

urządzenia pneumatyczneKażdy fachowiec, tory chce wykonać profesjonalnie swoją pracę musi oprócz umiejętności posiadać również dobre narzędzia. Powszechnie stosowane w wielu dziedzinach są narzędzia pneumatyczne, które pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie bardzo wielu zadań. Szczególne znaczenie mają one w warsztatach mechanicznych oraz lakierniczych i w firmach zajmujących się budownictwem. Żeby jednak wyposażenie takie zapewniało uzyskanie odpowiednich efektów, musi to być wyposażenie dobrej jakości , a takie można znaleźć tylko w dobrych sklepach narzędziowych. Co jest ważne przy wyborze narzędzi pneumatycznych, na co zwracać uwagę?

Istotna przy wyborze narzędzi jest ich moc, jaką mogą one osiągnąć. Jest to nie tyle parametr, który świadczy o jakości urządzenia, ale jest on ważny przy wyborze maszyny do konkretnych zastosowań. Trzeba też pamiętać, że ważne jest równie to, aby posiadać sprężarkę, która zapewni działanie urządzenia z jego parametrami znamionowymi. Sprężarka o zbyt małej wydajności nie wytworzy odpowiedniej ilości powietrza o danym ciśnieniu w konkretnym czasie, a przez to rzeczywista moc urządzenia, czy jego prędkość obrotowa będą znacznie niższe od tej, jakie może ono osiągnąć. Ważne jest również, szczególnie w przypadku pistoletów lakierniczych, aby ciśnienie powietrza było stałe. Do tego zaś konieczne są reduktory i dokładne manometry, aby wiedzieć jak dokonać właściwych ustawień.

Kolejnym aspektem, który jest bardzo w istotny to niezawodność maszyny. Aby maszyna działała bezawaryjnie, musi to być maszyna o solidnej konstrukcji i wykonana z dobrej jakości, wytrzymałych materiałów. Zapewni to nie tylko niezawodność nawet przy intensywnej eksploatacji, ale też bezpieczeństwo jej użytkowania.

Dla osoby obsługującej sprzęt istotne będzie to, czy jest to urządzenie ergonomiczne, czyli takie, które jest lekkie i wygodnie się nim operuje. Ergonomiczne urządzenie nie będzie zbytnio męczyć operatora, który obsługuje je po kilka godzin dziennie, a tam, gdzie konieczna jest sprawność manualna, ważniejsze będzie dzięki temu zachowanie precyzji. Dobrze jest też, kiedy urządzenie nie emituje zbyt dużo hałasu, ale niezależnie od tego powinny być również stosowane środki skutecznie chroniące słuch, takie jak nauszniki.

Urządzenia pneumatycznie nie pobierają energii elektrycznej, ale jest ona potrzebna, aby sprężyć powietrze, dlatego też im mniej urządzenia pneumatyczne go zużywają tym lepiej. Dlatego najlepiej wybierać takie, które maja najmniejsze zużycie powietrza przy uzyskiwaniu porównywalnej mocy.  

 

Powiązane artykuły