Optymalizacja efektywności energetycznej za pomocą centralnych sterowników i zdalnego monitorowania

Wiele zakładów jest winnych włączania sprężarek po godzinach pracy i używania kilku niezależnie sterowanych sprężarek, które pracują przy różnych ustawieniach ciśnienia i obciążeniach. Bez odpowiedniego sterowania zasobami sprężarek użytkownicy mogą marnować znaczne ilości energii.

Sterowniki centralne

Na szczęście dostępna jest zaawansowana technologia, która pomaga ograniczyć marnotrawstwo energii. Wdrożenie centralnych sterowników sprawia, że wiele sprężarek, osuszaczy i dodatkowych urządzeń pomiarowych współpracuje ze sobą, dopasowując się do zmian w zapotrzebowaniu na powietrze. Sterownik przewiduje zmiany w systemie poprzez wykrywanie obciążenia sprężarki i szybkości zmian ciśnienia. Wykorzystując te wartości, system może wykonywać obliczenia w celu określenia zapotrzebowania na powietrze oraz na przykład tego, czy należy odciążyć/dociążyć lub uruchomić/zatrzymać maszyny. W prawidłowo zwymiarowanej instalacji wahania ciśnienia są utrzymywane w zakresie ± 0,2 bara. Sterownik może wtedy wybrać najbardziej ekonomiczną sprężarkę lub kombinację sprężarek, aby sprostać zapotrzebowaniu.

Zdalne monitorowanie

Aby w pełni wykorzystać zalety centralnego systemu sterowania, zaleca się również wdrożenie zdalnego monitorowania, co pozwala na uzyskanie dodatkowych informacji. Zdalne monitorowanie wykorzystuje czujniki maszyn do zbierania danych o ciśnieniu w układzie, temperaturze, zużyciu energii i innych parametrach, dzięki czemu użytkownicy mogą sprawdzić, czy sprzęt działa prawidłowo. System zdalnego monitorowania przechowuje następnie informacje, do których użytkownicy mają dostęp za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego online. Mając dostęp do informacji praktycznie z każdego miejsca, użytkownicy mają cenny wgląd, którego potrzebują, aby na bieżąco kontrolować konserwację, zamawianie części zamiennych, wydajność systemu i trendy operacyjne.

Dzięki centralnemu sterowaniu i zdalnemu monitorowaniu sprężarki, osuszacze i urządzenia pomiarowe współpracują ze sobą, zapewniając optymalną wydajność i zwiększoną efektywność energetyczną. Aby dowiedzieć się więcej o sposobach oszczędzania energii, nie zapomnij subskrybować naszego bloga.

Powiązane artykuły