Krótkie wprowadzenie na temat japońskich pił Shark i Vaughan

Pracowałem nad postem poświęconym piłom ręcznym, ale chciałem osobno opowiedzieć o piłach ręcznych w stylu japońskim.

Mam tendencję do postrzegania tej kategorii jako obejmującej 2 główne typy pił - piły w stylu tradycyjnym, takie jak Dozuki, przeznaczone do precyzyjnej obróbki stolarskiej, oraz, jak sądzę, piły inspirowane stylem zachodnim, które zawierają brzeszczoty w stylu japońskim z bardziej nowoczesnymi uchwytami.

Mój sposób patrzenia na sprawy jest bardzo przybliżony.

Jeśli chodzi o piły w nowoczesnym stylu, to czy mam mówić o Sharku, czy o Vaughanie? Nie mogłem wybrać, więc chciałem krótko wspomnieć o obu markach.

Posiadam zarówno piły Shark, jak i Vauhan Bear Claw w stylu japońskim i obie te marki darzę sympatią. Wierzę, że piły obu marek są nadal produkowane w Japonii i obie marki oferują wymienne brzeszczoty, ponieważ nie można naprawdę naostrzyć brzeszczotów w stylu japońskim.

Piły Shark, które wybrałem są dobre do cięcia ogólnego przeznaczenia oraz do cięcia dokładnego lub płaskiego, a Vaughan, który kupiłem jest dwustronny, również do cięcia ogólnego przeznaczenia 2 w 1. Od tego czasu wybrałem inną piłę Vaughan - mniejszy model (pokazany powyżej) - dla potrzeb cięcia w podróży.

Mam doświadczenie z kilkoma markami i stylami pił japońskich, ale najwięcej z moimi Shark i Vaughan. Myślę też, że są one jednymi z najbardziej przyjaznych użytkownikowi, a ponadto piły obu marek i zapasowe brzeszczoty są łatwe do znalezienia.

Dlaczego? Zalety piły ręcznej

piła

W porównaniu do pił ręcznych w stylu zachodnim, takich jak te piły Stanley:

Stwierdziłem, że piły linowe są generalnie nieco łatwiejsze w użyciu. Tną one na zasadzie pociągnięcia, a nie pchania, a narzędzie wykonuje całą pracę.

Są mniejsze. Modele obu marek można rozdzielić w celu łatwiejszego przechowywania.

Tną gładko.

Tną szybko.

Mają mniejszą szczelinę cięcia.

Łatwiej jest osiągnąć większą precyzję.

Mogą być stosowane do wielu rodzajów materiałów, takich jak plastik.

3 główne typy pił Shark i Vaughan Japanese-Style Saws, które uważam za przydatne

Piła ogólnego przeznaczenia

Podczas gdy ogólne piły stolarskie są opisywane jako wszechstronnie użyteczne, ja uważam, że są one najlepsze do bardziej szorstkiego cięcia. Nadal mogą być używane do bardziej precyzyjnych zadań cięcia, a ostrza są nadal elastyczne, co czyni je przydatnymi do zadań cięcia na równi z powierzchnią.

Zazwyczaj są one większe i mają zakrzywione uchwyty, i są świetnymi zamiennikami pił w stylu zachodnim.

Piły te wymagają na początku trochę praktyki, ale w mniejszym stopniu niż piły z prostą rękojeścią.

Precyzyjne cięcie i cięcie równo z powierzchnią

Wydaje mi się, że moją pierwszą pilarką ciągnioną mógł być ten mniejszy model Shark do cięcia na jaskółczy ogon i kołki. Świetnie nadaje się do bardziej precyzyjnych cięć i ma bardzo elastyczne ostrze, które z łatwością radzi sobie z cięciem na równi z powierzchnią.

Nie wiem, czy jest bardziej elastyczna niż większe piły, ale jej mały rozmiar sprawia, że jest łatwiejsza w użyciu do bardziej precyzyjnych cięć, a jej drobniejszy profil zębów (24 TPI) sprawia, że cięte powierzchnie są gładkie i wykończone.

Jakość cięcia jest tak dobra, że szlifowanie zwykle nie jest potrzebne.

Dwustronna

Zarówno Shark jak i Vaughan oferują piły dwustronne, które posiadają grube i drobne zęby po przeciwnych stronach tego samego ostrza.

Piły te doskonale radzą sobie z cięciem na równi z powierzchnią, zwłaszcza gdy do przycięcia jest więcej niż tylko mały kołek.

Moja jest wygodna w użyciu i używam jej regularnie, głównie wtedy, gdy potrzebuję grubego lub średniego profilu piły do cięcia grubszego drewna.

Te dwa profile piły czynią ten styl nieco bardziej uniwersalnym niż pokazana powyżej piła ciągniona do ogólnych prac stolarskich. Prosta rękojeść wymaga zupełnie innego chwytu niż ten, do którego możesz być przyzwyczajony, ale nie pamiętam, by przyzwyczajenie się do niej wymagało wiele wysiłku.

Którą powinieneś kupić?

Cóż, oczywiście, powinieneś kupić tę lub te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Ale jeśli chcesz spróbować swoich sił z piłą ręczną, a nie wiesz, czego potrzebujesz...

Wspomniane tutaj piły stolarskie i dwustronne są całkiem dobre. Ale tak samo jak model Vaughan przedstawiony na górze tego postu. Możesz używać większości pił tarczowych. Nie ma reguły mówiącej, że musisz używać mniejszej piły do jaskółczych ogonów, do przycinania kołków i tym podobnych, lub że możesz używać tylko większych, bardziej ogólnych pił do cięcia zgrubnego.

Większość brzeszczotów jest elastyczna i drobnozębna, dzięki czemu nadaje się do każdego zadania związanego z cięciem ręcznym.

Uważam, że zakrzywiony uchwyt japońskich pił ręcznych jest najłatwiejszy w użyciu, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy używają pił ręcznych.

Odkąd używam pił ręcznych, kupiłem dodatkowe piły w stylu zachodnim, ale głównie do drobniejszych prac stolarskich. Używam tych dwóch stylów pił do różnych zastosowań.

W razie wątpliwości, szukaj modeli, które mają najwięcej opinii w Internecie.

Jak już wspomniałem, chyba moją pierwszą piłą ciągnioną była mniejsza piła Shark do jaskółczych ogonów i kołków z precyzyjnym cięciem i cięciem płaskim, pokazana powyżej.

A co do marek, to jeszcze nie wiem, którą wolę bardziej. Mam świetne doświadczenia zarówno z Sharkiem jak i Vaughanem. Istnieje wiele innych marek pił łańcuchowych. Skupiłem się na tych dwóch, ponieważ mam z nimi największe doświadczenie, a także dlatego, że są one szerzej dostępne.

Powiązane artykuły