PSI, CFM i HP: Rozumienie pomiarów sprężarek powietrza

Jeśli masz do czynienia z branżą sprężarek powietrza od dłuższego czasu, prawdopodobnie znasz akronimy PSI (ciśnienie), CFM (przepływ) i HP (moc). Zasady te mają zasadnicze znaczenie przy określaniu wielkości sprężarki powietrza, która będzie odpowiednia do danego zastosowania - w rzeczywistości PSI, CFM i HP to jedne z najważniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej sprężarki powietrza do swoich potrzeb.

PSI vs. CFM vs. HP

PSI, CFM i HP to trzy główne wartości znamionowe, które pokazują, co dokładnie może zrobić sprężarka.

  • PSI, czyli funt na cal kwadratowy, mierzy wielkość ciśnienia wywieranego na cal kwadratowy przestrzeni. W terminologii kompresorowej PSI to siła, jaką może dostarczyć sprężarka powietrza.
  • CFM to stopy sześcienne na minutę, co oznacza natężenie przepływu sprężarki - lub ilość powietrza, jaką sprężarka może wytworzyć przy danym poziomie ciśnienia. Zazwyczaj sprężarki o wyższej wartości CFM są w stanie dostarczyć więcej powietrza, co czyni je idealnymi do większych zastosowań.
  • HP to KM, czyli ilość pracy, jaką może wykonać silnik. Moc nie jest tak ważna jak ciśnienie i przepływ przy określaniu, czy dana sprężarka będzie pracować dla użytkownika, ponieważ nowsze i bardziej wydajne sprężarki mogą wykonać więcej przy mniejszej mocy! Wykonanie większej ilości pracy przy mniejszej mocy pozwoli zaoszczędzić energię, a także zapewni większy zwrot z inwestycji w całym okresie eksploatacji sprężarki.

Sprawy do rozważenia

Niezależnie od zastosowania, bardzo ważne jest, aby znać wartości PSI, CFM i HP, których wymaga dane zastosowanie. Pozwoli to zapewnić wystarczający przepływ powietrza (CFM) przy odpowiednim ciśnieniu (PSI), a także zagwarantować, że sprężarka będzie dostarczać ciśnienie i przepływ w sposób jak najbardziej efektywny.

Firma Atlas Copco zawsze służy pomocą przy wyborze sprężarki. Nasi eksperci udzielą Ci wskazówek dotyczących wyboru sprężarki w oparciu o jej specyficzne potrzeby i wymagania znamionowe. Skontaktuj się z nami już dziś pod adresem www.atlascopco.com/air-usa!

Powiązane artykuły