Dlaczego układ sprężarki wymaga konserwacji zapobiegawczej?

Sprężarki powietrza to konie robocze świata przemysłu, zapewniające zaspokojenie potrzeb produkcyjnych i użytkowych w zakładach na całym świecie. Jednak sprężarki to tylko maszyny - nie są nieomylne. To właśnie sprawia, że konserwacja układu sprężarki jest niezwykle ważna! Zamiast czekać na pojawienie się problemu i reagować na prośby o serwis i naprawy, dlaczego nie proaktywnie być na bieżąco z potrzebami konserwacyjnymi sprężarki? Nazywa się to konserwacją zapobiegawczą - tj. zapobieganiem powstawaniu problemów, takich jak zatkane filtry, zerwane paski i spalone silniki, zanim będą miały szansę się rozpocząć.

Dlaczego konserwacja zapobiegawcza jest ważna?

Bezawaryjność, wydajność i niezawodna produkcja to kluczowe elementy dla każdej firmy. Konserwacja zapobiegawcza pomaga zapewnić, że układ sprężarki nadal działa tak, jak powinien, pomagając w ten sposób zmniejszyć ryzyko przestojów. Nadal nie jesteś przekonany? Porównajmy to do rutynowej konserwacji samochodu. Aby utrzymać nasze pojazdy w doskonałym stanie, planujemy regularne wizyty u dealera w celu wymiany oleju, rotacji opon i wymiany filtrów; zwykle zapobiega to pojawianiu się większych problemów z samochodem. Ta sama koncepcja dotyczy sprężarek powietrza! Im więcej wysiłku włożysz w utrzymanie systemu sprężarki w dobrym stanie, tym lepsze będzie jego działanie - zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Korzyści z konserwacji zapobiegawczej

Proaktywna konserwacja sprężarek powietrza niesie ze sobą szereg konkretnych korzyści, niezależnie od wielkości i kształtu przedsiębiorstwa. Korzyści te obejmują

  • Unikanie przestojów. Sprężarka, która nie była regularnie serwisowana, nie będzie działać najlepiej. Zanieczyszczenia, takie jak wycieki oleju w urządzeniu, olej, który wymaga wymiany lub zablokowane filtry mogą uniemożliwiać sprężarce działanie tak, jak powinna. Rezultat? Wyższe rachunki za energię, większy ślad węglowy i skrócenie żywotności maszyny. Narażasz również swój system sprężarki na ryzyko częstszego występowania problemów z wydajnością.
  • Unikanienieoczekiwanych kosztów. Naprawy awaryjne nie są tanie! Oprócz kosztów serwisowych, możesz łatwo spodziewać się tysięcy (jeśli nie dziesiątek lub setek tysięcy) dolarów utraconej produktywności lub zepsutego produktu końcowego. W zależności od powagi problemu, konieczna może być nawet całkowita wymiana układu sprężarki; nie wspominając już o wysokich rachunkach za energię spowodowanych nieefektywną pracą sprężarki. Nie ryzykuj tego rodzaju strat!
  • Poważne podejście do kwestii bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że sprężarka nie musi ulec katastrofalnej awarii, aby przyczynić się do złego lub niebezpiecznego środowiska pracy. Źle serwisowana sprężarka może generować nadmierne ciepło i hałas, a niezauważone lub niezidentyfikowane problemy mogą prowadzić do zagrożenia pożarowego, zwarć elektrycznych; może nawet pośrednio powodować nieprawidłowe działanie innych maszyn. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest odkrycie problemu z systemem sprężarki po tym, jak doprowadził on do obrażeń pracownika.
  • Wydłużenie żywotności. Sprężarki powietrza są znaczącą inwestycją, co oznacza, że wydłużenie żywotności i wydajności tego sprzętu powinno znajdować się na szczycie listy rzeczy do zrobienia. Konserwacja zapobiegawcza pomaga to osiągnąć, zapewniając, że system sprężarki będzie działał płynnie przez długi czas.
  • Zachowanie kontroli nad harmonogramem konserwacji. Zaletą konserwacji zapobiegawczej jest utrzymanie kontroli nad harmonogramem konserwacji. Zamiast tego, że awaria sprężarki dyktuje czas na serwis, możesz wybrać, kiedy to nastąpi. Chcesz zaplanować serwis na weekend, święto lub po godzinach? Nie ma problemu! Zachowaj kontrolę nad swoimi operacjami, włączając konserwację jako coś, co planujesz, zamiast traktować ją jako zakłócenie planów. Zastrzeżenie - upewnij się, że przestrzegasz sugerowanego harmonogramu serwisowego określonego w instrukcji obsługi urządzenia!

Rutynowe zadania konserwacji zapobiegawczej

Konserwacja zapobiegawcza różni się dla każdej sprężarki w zależności od modelu, rozmiaru, rodzaju technologii, godzin pracy i środowiska instalacji. Oznacza to, że konserwacja sprężarki tłokowej o mocy 5 KM w warsztacie samochodowym będzie się różnić od konserwacji bezolejowej sprężarki śrubowej o mocy 250 KM w branży farmaceutycznej! Instrukcja obsługi sprężarki określa konkretne zadania konserwacyjne oczekiwane dla danej sprężarki. W związku z tym sprawdzanie filtrów sprężarki, pasków, łożysk, otworów wentylacyjnych i poziomu oleju (w przypadku maszyn z wtryskiem oleju) to elementy, które należy regularnie kontrolować. Dodatkowe zalecane kontrole konserwacji zapobiegawczej obejmują:

  • Filtry powietrza i separatory oleju. Filtry powietrza są niezbędne do ochrony układu sprężarki przed brudem, gruzem i innymi zanieczyszczeniami, które w przeciwnym razie dostałyby się do sprężarki. Z kolei separatory oleju pomagają odfiltrować olej ze sprężonego powietrza, zanim powietrze opuści sprężarkę (w maszynach z wtryskiem oleju), utrzymując w ten sposób czystość sprężonego powietrza. Zarówno filtry powietrza, jak i separatory oleju mają kluczowe znaczenie dla działania sprężarki i muszą być regularnie sprawdzane, czyszczone i wymieniane.
  • Zanieczyszczenie i zatkanie przewodów rurowych. Instalacje rurowe sprężonego powietrza mają kluczowe znaczenie dla dostarczania sprężonego powietrza tam, gdzie jest ono potrzebne. Należy sprawdzać system rur pod kątem wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym rdzy i brudu, aby zapobiec spadkom ciśnienia.
  • Czyto kondensacja? Sprężanie powietrza powoduje powstawanie gorącego, wilgotnego powietrza, które zamienia się w kondensat. Ponieważ kondensat gromadzi się w sprężarce, może to prowadzić do poważnych problemów, w tym złej jakości powietrza, zanieczyszczenia procesu itp.

Chcesz mieć pewność, że Twoja sprężarka będzie działać przez długi czas? Pomoże w tym posiadanie planu konserwacji zapobiegawczej i przestrzeganie jego harmonogramu. Zapoznaj się z planami konserwacji zapobiegawczej Atlas Copco tutaj lub odwiedź nas na www.atlascopco.com/air-usa!

Powiązane artykuły