Sprzęt na miarę, czyli dobre narzędzia pneumatyczne

piła pneumatycznaProfesjonalista potrzebuje profesjonalnego wyposażenia. W przypadku mechanika będą to odpowiednie narzędzia, w tym narzędzia pneumatyczne. Zalicza się do nich na przykład klucze pneumatyczne, młoty udarowe, czy też polerki, wkrętarki, czy piły. Wybór tego typu wyposażenia jest spory, ale trzeba wybrać tak, aby mieć sprzęt najwyższej jakości i to w wielu aspektach.

Dobry sprzęt pneumatyczny powinien mieć przede wszystkim parametry dopasowane do zadań, jakie jego użytkownik zamierza wykonywać na przykład szlifierki powinny zapewnić odpowiednią ilość obrotów i moc, a klucze pneumatyczne powinny mieć odpowiedni moment obrotowy. Oczywiście nie nie stoi na przeszkodzie, aby swój warsztat wyposażyć w kilka tego samego typu narzędzi, ale p rożnych parametrach.
narzędzia pneumatyczne powinny także zapewniać trwałość i niezawodność, tym bardziej, ze w zastosowaniach profesjonalnych często są one używane po kilka godzin każdego dnia i są narażone na rożne obciążenia. Aby wydłużyć ich żywotność warto je również odpowiednio serwisować w razie potrzeby, a już koniecznie trzeba zapewnić odpowiednie, czyli zalecane przez producenta parametry pracy, a takie jak odpowiednie maksymalne ciśnienie. Przestrzeganie tych wymogów jest też często konieczne w celi zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania takich narzędzi.

Narzędzia powinny być również ergonomiczne, lekkie oraz generować jak najmniej uciążliwego hałasu. Jest to ważne z punktu widzenia operującego nimi pracownika, który używa ich często przez cały dzień pracy. Ergonomia zaś wiąże się z tym, ze narzędziem dobrze się operuje oraz z tym, ze posiada ono możliwości regulacji strumienia powietrza, tak aby można było regulować jego moc bez konieczności przerywania pracy i dokonywania regulacji na urządzeniach przy sprężarce.

Narzędzia działające na sprężone powietrze zużywają go w konkretnych ilościach, co jest przez producentów podawane najczęściej w l/min. Im mniejsze zużycie powietrza przy osiąganiu konkretnej mocy tym lepiej. Samo powietrze jest oczywiście darmowe, ale energia (przeważnie elektryczna) wykorzystywana do zasilania sprężarki już nie. Im więc mniejsze zużycie powietrza, tym mniejsze koszty.

Należy również pamiętać wyposażeniu zakładu w dobrą sprężarkę o odpowiednich parametrach i całym sprzęcie. Zbyt niskie ciśnienie nie zapewni odpowiedniej mocy urządzeniom, zaś zbyt wysokie może prowadzić do utrudnionego ich użytkowania, szybszego zużycia i może być niebezpieczne. Konieczne jest wiec stosowania dobrych reduktorów. Niezbędna jest również odpowiednia aparatura kontrolna w postaci manometrów pozwalających na kontrolowanie ciśnienia na bieżąco.  

Powiązane artykuły