Użyteczne powietrze, czyli dobre narzędzia pneumatyczne

gwintownica pneumatycznaWiele narzędzi do działania używa energii elektrycznej, ale są też takie i to dość powszechnie używane, które są napędzane sprężonym powietrzem. Oczywiście do tego, aby takie powietrze uzyskać potrzeba jeszcze wyposażenia w postaci sprężarki o odpowiednich parametrach, czyli zapewniającą odpowiednie ciśnienie i wydajność, a także dołączonego do niej osprzętu w postaci regulatorów ciśnienia (reduktorów) pozwalających na utrzymanie go na odpowiednim poziomie oraz urządzeń wskazujących jego wartość (manometrów).

Narzędzia pneumatyczne, w zależności od rodzaju, maja bardzo szerokie zastosowanie. Można je stosować na przykład w warsztatach i zakładach lakierniczych, w budownictwie, czy też w warsztatach mechanicznych.

W lakiernictwie używane są przede wszystkim pistolety lakiernicze, dzięki którym sprawny lakiernik jest w stanie w profesjonalny sposób położyć na malowanym przedmiocie idealną i trwałą warstwę lakieru. Musi to być jednak dobry pistolet, posiadający możliwość wymiany dysz, dzięki którym będzie możliwe uzyskanie odpowiedniego strumienia, a także musi on pracować pod odpowiednim ciśnieniem o stałej wartości. Ważna jest również ergonomia użytkowania, które sprawi, że lakiernik będzie mógł takim pistoletem swobodnie operować, jednocześnie nie bacząc zbytnio ręki. Z tego też powodu konieczna jest optymalną objętość zbiornika z farbą, tak aby była jej odpowiednia do lakierownia ilość, ale jednocześnie aby nie było jej zbyt dużo, dzięki czemu pistolet nie będzie zbyt ciężki.

Z kolei w zastosowaniach mechanicznych zastosowanie maja pistolety do pompowania kół z zegarem manometrycznym pozwalającym na określenie i zachowanie właściwego ciśnienia, czy też różnego rodzaju klucze pneumatyczne, takie jak klucz udarowy o dużej mocy, albo klucz kątowy zapewniający dostęp nawet do trudno dostępnych miejsc. Istnieje tez bardzo wiele wygodnych w użyciu i pozwalających na efektywną pracę odpowiedników elektronarzędzi takich jak wiertarki, polerki, szlifierki kątowe. Jeżeli są to narzędzia dobrego producenta, to możliwe jest uzyskiwanie bardzo dobrej wydajności, a jednocześnie niezawodności. Ważna jest w tym wypadku również ich właściwa eksploatacja oraz stosowanie się do zaleceń producenta, jeżeli chodzi o zachowanie właściwych parametrów eksploatacyjnych. Warto tez wybierać narzędzia pneumatyczne nie zużywające dużych ilości powietrza, ponieważ można zmniejszyć tym samym koszty eksploatacji.

 

 

Powiązane artykuły